MLD2016S1R5MTD25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLD2016S1R5MTD25
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 1A 195 MOHM SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Material - Core :
Ferrite
Test Frequency :
2MHz
Inductance :
1.5μH
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Blister Plastic, 7 Inch
DC Resistance (DCR) :
195mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
2MHz
Published :
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Multilayer
Current Rating (Amps) :
1A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Special Feature :
DC RESISTANCE IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Rated Current-Max :
1A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±20%
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
MLD
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Shielding :
yes
Surface Mount :
Datasheets
MLD2016S1R5MTD25
TDK Corporation MLD2016S1R5MTD25
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD