MLASJ042SB5103KWNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLASJ042SB5103KWNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 6.3V X5R 01005
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Brand :
Thickness (Max) :
0.009" (0.22mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Subcategory :
Capacitors
Features :
Temperature Coefficient :
X5R
Voltage - Rated :
6.3V
Series :
MLAS
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
10000 pF
RoHS :
Details
Ratings :
Applications :
Medical, Non-Critical
Base Product Number :
MLASJ04
Product Type :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Status :
Active
Lead Spacing :
TAIYO YUDEN MLASJ042SB5103KWNA01
MLAS 10000 pF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)