MLASE168BB5106MTNA01
Mfr.Part #
MLASE168BB5106MTNA01
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0603
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Capacitance :
10 µF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±20%
Features :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated :
16V
Temperature Coefficient :
X5R
Base Product Number :
MLASE16
TAIYO YUDEN MLASE168BB5106MTNA01
MLAS 10 μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)