MLASE105SB5105KFNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLASE105SB5105KFNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
16V
Lead Spacing :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
X5R
Lead Style :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Features :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Failure Rate :
Tolerance :
±10%
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
RoHS :
Details
Series :
MLAS
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Subcategory :
Capacitors
Base Product Number :
MLASE10
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Medical, Non-Critical
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
1 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
TAIYO YUDEN MLASE105SB5105KFNA01
MLAS 1 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)