MKT1820747065
Mfr.Part #
MKT1820747065
Description
CAP FILM 470UF 10% 63VDC RADIAL
Stock
17
In Stock :
17
Size / Dimension :
2.264Lx1.378W 57.50mmx35.00mm
Tolerance :
±10%
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
470µF
Length :
57.5056mm
Voltage - Rated DC :
63V
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Width :
35.0012mm
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
MKT1820
Voltage - Rated AC :
40V
Published :
2007
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Lead Pitch :
52.5018mm
Datasheets
MKT1820747065
Vishay MKT1820747065
MKT1820 470μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
MKT1820747065 Overview
Electrical devices have 2.067 52.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~125°C are suitable for operating the device.