MKT1820422404G
Mfr.Part #
MKT1820422404G
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RADIAL
Film Capacitors
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.512Lx0.354W 13.00mmx9.00mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
18mm
Tolerance :
±5%
Through Hole
HTS Code :
Package / Case :
Radial
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 200V
Size Code :
Width :
6.5mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
PET
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Termination :
PC Pins
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Pitch :
15mm
Capacitance :
0.22µF
Voltage - Rated AC :
200V
Packing Method :
Ammo Pack
Number of Terminations :
2
Series :
MKT1820
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Voltage - Rated DC :
400V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Applications :
DC Link, DC Filtering
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Terminal Shape :
Wire
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
MKT1820422404G
Vishay MKT1820422404G
MKT1820 0.22μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
MKT1820422404G Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.394 10.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~125°C.