MKT1818333254W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKT1818333254W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Lead Pitch :
7.493mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Package / Case :
Radial
Termination :
PC Pins
Width :
2.9972mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
MKT1818
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
10.0076mm
Capacitance :
0.033µF
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Dielectric :
PET
Voltage - Rated AC :
160V
Mount :
Through Hole
Published :
Tolerance :
±5%
Datasheets
MKT1818333254W
MKT1818 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
MKT1818333254W Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.