MKT1817310014W
Mfr.Part #
MKT1817310014W
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD
Stock
894
In Stock :
894
Film Capacitors
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Termination :
PC Pins
Lead Pitch :
5mm
Voltage - Rated AC :
63V
Through Hole
Lead Diameter :
500 µm
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
10000pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
100°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
MKT1817
Published :
2007
Dielectric :
PET
Datasheets
MKT1817310014W
MKT1817 10000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
MKT1817310014W Overview
A 0.197 5.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.