MKT1817310014
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKT1817310014
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
MKT1817
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
10000pF
Mount :
Through Hole
Dielectric :
PET
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
63V
Termination :
PC Pins
Lead Diameter :
500 µm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Published :
Max Operating Temperature :
100°C
Radiation Hardening :
No
Datasheets
MKT1817310014
MKT1817 10000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
MKT1817310014W Overview
A 0.197 5.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.