MKT1813468406G
Mfr.Part #
MKT1813468406G
Description
CAP FILM 0.68UF 20% 400VDC AXIAL
Size / Dimension :
0.453Diax1.240L 11.50mmx31.50mm
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated DC :
400V
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
0.68µF
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated AC :
200V
Length :
31.496mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
MKT1813
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Datasheets
MKT1813468406G
MKT1813 0.68μF Film Capacitor ±20% Axial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
MKT1813468406G Overview
Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.