MKT1813433406
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKT1813433406
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.33UF 20% 400VDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Length :
26.4922mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
400V
Series :
MKT1813
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
0.33μF
Max Operating Temperature :
100°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
PET
Termination :
PC Pins
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.374Diax1.043L 9.50mmx26.50mm
Voltage - Rated AC :
200V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
MKT1813433406
MKT1813 0.33μF Film Capacitor ±20% Axial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
MKT1813433406 Overview
Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.