MKT1813415404G
Mfr.Part #
MKT1813415404G
Description
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC AXIAL
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.15μF
Voltage - Rated AC :
200V
Length :
18.9992mm
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated DC :
400V
Size / Dimension :
0.335Diax0.748L 8.50mmx19.00mm
Published :
Series :
MKT1813
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Datasheets
MKT1813415404G
MKT1813 0.15μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
MKT1813415404G Overview
A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.