MKT1813410405G
Mfr.Part #
MKT1813410405G
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Diameter :
700 µm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Height :
19mm
Lead Length :
40mm
Voltage - Rated DC :
400V
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated :
400V
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated AC :
200V
Published :
REACH SVHC :
Unknown
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.276Diax0.748L 7.00mmx19.00mm
Tolerance :
±10%
Series :
MKT1813
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
18.9992mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
PC Pins
Datasheets
MKT1813410405G
MKT1813 0.1μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
MKT1813410405G Overview
-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.