MKT1813333255R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKT1813333255R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC AXL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated AC :
160V
Length :
10.9982mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
250V
Published :
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.197Diax0.433L 5.00mmx11.00mm
Dielectric :
PET
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Series :
MKT1813
Termination :
PC Pins
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.033µF
Max Operating Temperature :
100°C
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
MKT1813333255R
MKT1813 0.033μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
MKT1813333255R Overview
-55°C~100°C is the maximum temperature at which the device can operate.