MKP386M525125YT3
Mfr.Part #
MKP386M525125YT3
Package / Case
Rectangular Box
Description
CAP FILM 2.5UF 5% 1.25KVDC SCREW
Film Capacitors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Snubber
Series :
MKP386M
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
2.283Lx0.984W 58.00mmx25.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhms
Length :
58.0136mm
Voltage - Rated AC :
550V
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Package / Case :
Rectangular Box
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Mount :
Chassis Mount
Termination :
Screw Terminals
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitance :
2.5μF
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESR
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
24.9936mm