MKP385643025JYI5T0
Mfr.Part #
MKP385643025JYI5T0
Description
CAP FILM 43UF 5% 250VDC RADIAL
Film Capacitors
Mount :
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Packaging :
Bulk
Length :
57.5056mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Capacitance :
43μF
Width :
29.9974mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm
Voltage - Rated AC :
160V
Lead Pitch :
52.5018mm
Max Operating Temperature :
110°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm