MKP385643016JPM5T0
Mfr.Part #
MKP385643016JPM5T0
Description
CAP FILM 43UF 5% 160VDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Mount :
Through Hole
Capacitance :
43μF
Voltage - Rated DC :
160V
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Published :
Voltage - Rated AC :
110V
Lead Pitch :
37.4904mm
Length :
42.0116mm
Width :
29.9974mm
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~110°C