MKP385636016JPM4T0
Mfr.Part #
MKP385636016JPM4T0
Description
CAP FILM 36UF 5% 160VDC RADIAL
Lead Pitch :
37.4904mm
Packaging :
Tray
Mount :
Through Hole
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Capacitance :
36μF
Voltage - Rated AC :
110V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
29.9974mm
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Voltage - Rated DC :
160V
Tolerance :
±5%
Length :
42.0116mm