MKP385627025JPP2T0
Mfr.Part #
MKP385627025JPP2T0
Description
CAP FILM 27UF 5% 250VDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Mount :
Through Hole
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Pitch :
37.4904mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
29.9974mm
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Capacitance :
27μF
Voltage - Rated AC :
160V
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
250V
Length :
42.0116mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C