MKP385627025JPI5T0
Mfr.Part #
MKP385627025JPI5T0
Description
CAP FILM 27UF 5% 250VDC RADIAL
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mount :
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Length :
42.0116mm
Capacitance :
27μF
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Voltage - Rated AC :
160V
Lead Pitch :
37.4904mm
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Width :
29.9974mm