MKP385620016JPI4T0
Mfr.Part #
MKP385620016JPI4T0
Description
CAP FILM 20UF 5% 160VDC RADIAL
Lead Pitch :
37.4904mm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.398 35.50mm
Voltage - Rated AC :
110V
Published :
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
1.693Lx0.728W 43.00mmx18.50mm
Tolerance :
±5%
Width :
18.4912mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
20μF
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Voltage - Rated DC :
160V
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Length :
43.0022mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C