MKP385620016JPI2T0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385620016JPI2T0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 20UF 5% 160VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Series :
MKP385
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated DC :
160V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
110V
Height Seated (Max) :
1.398 35.50mm
Size / Dimension :
1.693Lx0.728W 43.00mmx18.50mm
Max Operating Temperature :
110°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Length :
43.0022mm
Published :
Capacitance :
20μF
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Pitch :
37.4904mm
Tolerance :
±5%
Width :
18.4912mm