MKP385613040JPI2T0
Mfr.Part #
MKP385613040JPI2T0
Description
CAP FILM 13UF 5% 400VDC RADIAL
Lead Pitch :
37.4904mm
Width :
29.9974mm
Length :
42.0116mm
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Capacitance :
13μF
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
400V
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Published :
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
200V
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm