MKP385543040JKI2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385543040JKI2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 4.3UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Capacitance :
4.3μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
PC Pins
Lead Pitch :
27.5082mm
Length :
30.988mm
Series :
MKP385
Size / Dimension :
1.220Lx0.827W 31.00mmx21.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
1.220 31.00mm
Packaging :
Bulk
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Max Operating Temperature :
110°C
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
400V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
21.0058mm
Voltage - Rated AC :
200V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~110°C