MKP385536040JPM2T0
Mfr.Part #
MKP385536040JPM2T0
Description
CAP FILM 3.6UF 5% 400VDC RADIAL
Width :
16.002mm
Length :
41.5036mm
Size / Dimension :
1.634Lx0.630W 41.50mmx16.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated DC :
400V
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
1.122 28.50mm
Voltage - Rated AC :
200V
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
37.4904mm
Capacitance :
3.6µF