MKP385536040JKM2T0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385536040JKM2T0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3.6UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.220 31.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.220Lx0.827W 31.00mmx21.00mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
200V
Published :
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
400V
Series :
MKP385
Packaging :
Tray
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
3.6µF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Pitch :
27.5082mm
Width :
21.0058mm
Length :
30.988mm