MKP385536040JKI2B0
Mfr.Part #
MKP385536040JKI2B0
Description
CAP FILM 3.6UF 5% 400VDC RADIAL
Film Capacitors
Width :
21.0058mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Capacitance :
3.6µF
Voltage - Rated AC :
200V
Tolerance :
±5%
Length :
30.988mm
MKP385
Size / Dimension :
1.220Lx0.827W 31.00mmx21.00mm
Height Seated (Max) :
1.220 31.00mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
27.5082mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
400V