MKP385533040JPI2T0
Mfr.Part #
MKP385533040JPI2T0
Description
CAP FILM 3.3UF 5% 400VDC RADIAL
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Voltage - Rated AC :
200V
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.965 24.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
41.5036mm
Termination :
PC Pins
Width :
14.5034mm
Capacitance :
3.3μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
1.634Lx0.571W 41.50mmx14.50mm
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Pitch :
37.4904mm