MKP385530085JPP4T0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385530085JPP4T0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3UF 5% 850VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Width :
21.4884mm
Size / Dimension :
1.693Lx0.846W 43.00mmx21.50mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
MKP385
Voltage - Rated DC :
850V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Height Seated (Max) :
1.516 38.50mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
3µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Voltage - Rated AC :
300V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Pitch :
37.4904mm
Length :
43.0022mm