MKP385524125JPP2T0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385524125JPP2T0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2.4UF 5% 1.25KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
29.9974mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Tolerance :
±5%
Capacitance :
2.4μF
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
110°C
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Voltage - Rated AC :
450V
Published :
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
42.0116mm
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Termination :
PC Pins
Series :
MKP385
Lead Pitch :
37.4904mm
Min Operating Temperature :
-55°C