MKP385522100JPP4T0
Mfr.Part #
MKP385522100JPP4T0
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
2.2μF
Size / Dimension :
1.693Lx0.846W 43.00mmx21.50mm
Lead Pitch :
37.4904mm
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Height Seated (Max) :
1.516 38.50mm
Series :
MKP385
Termination :
PC Pins
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
43.0022mm
Width :
21.4884mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
350V
Voltage - Rated DC :
1kV
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%