MKP385520040JKM2T0
Mfr.Part #
MKP385520040JKM2T0
Description
CAP FILM 2UF 5% 400VDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Voltage - Rated DC :
400V
Capacitance :
2μF
Length :
31.496mm
Size / Dimension :
1.240Lx0.591W 31.50mmx15.00mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Published :
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
27.5082mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
15.0114mm
Termination :
PC Pins
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
200V
Lead Spacing :
1.083 27.50mm