MKP385518160JYM2T0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385518160JYM2T0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1.8UF 5% 1.6KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Length :
57.5056mm
Width :
29.9974mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Max Operating Temperature :
110°C
Package / Case :
Radial
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Capacitance :
1.8μF
Voltage - Rated AC :
550V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pins
Size / Dimension :
2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tray
Series :
MKP385
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Pitch :
52.5018mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Tolerance :
±5%