MKP385515160JYI2T0
Mfr.Part #
MKP385515160JYI2T0
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 1.6KVDC RADIAL
Size / Dimension :
2.264Lx0.984W 57.50mmx25.00mm
Lead Pitch :
52.5018mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Width :
24.9936mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Capacitance :
1.5μF
Max Operating Temperature :
110°C
Published :
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
550V
Length :
57.5056mm
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Tolerance :
±5%