MKP385512160JPI2T0
Mfr.Part #
MKP385512160JPI2T0
Description
CAP FILM 1.2UF 5% 1.6KVDC RADIAL
Capacitance :
1.2μF
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Width :
29.9974mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Length :
42.0116mm
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Voltage - Rated AC :
550V
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Published :
Lead Pitch :
37.4904mm