MKP385511160JPM4T0
Mfr.Part #
MKP385511160JPM4T0
Description
CAP FILM 1.1UF 5% 1.6KVDC RADIAL
Packaging :
Tray
Published :
Lead Pitch :
37.4904mm
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Capacitance :
1.1µF
Length :
42.0116mm
Voltage - Rated AC :
550V
Width :
29.9974mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm