MKP385511016JII2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385511016JII2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1.1UF 5% 160VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Length :
26.0096mm
Published :
Voltage - Rated AC :
110V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1.1µF
Package / Case :
Radial
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
22.5044mm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Width :
7.0104mm
Max Operating Temperature :
110°C
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Series :
MKP385
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
160V
Packaging :
Bulk
MKP385 1.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 110V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385511016JII2B0 Overview
A 0.886 22.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.