MKP385422063JFM2B0
Mfr.Part #
MKP385422063JFM2B0
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL
Lead Pitch :
15.0114mm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Packaging :
Bulk
Length :
17.5006mm
Voltage - Rated AC :
220V
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.689Lx0.394W 17.50mmx10.00mm
Capacitance :
0.22µF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated DC :
630V
MKP385 0.22μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385422063JFM2B0 Overview
Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.