MKP385420125JI02W0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385420125JI02W0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.2UF 5% 1.25KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Mount :
Through Hole
Series :
MKP385
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
450V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Size / Dimension :
1.024Lx0.472W 26.00mmx12.00mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.2μF
Package / Case :
Radial
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
22.5044mm
Width :
11.9888mm
Published :
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Length :
26.0096mm