MKP385420040JC02R0
Mfr.Part #
MKP385420040JC02R0
Description
CAP FILM 0.2UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance :
0.2μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
400V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
200V
Tolerance :
±5%
MKP385 0.2μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385420040JC02R0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.