MKP385416025JFI2B0
Mfr.Part #
MKP385416025JFI2B0
Description
CAP FILM 0.16UF 5% 250VDC RADIAL
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Length :
17.5006mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Pitch :
15.0114mm
Capacitance :
0.16μF
Packaging :
Bulk
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated AC :
160V
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
MKP385 0.16μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385416025JFI2B0 Overview
0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.