MKP385416016JDA2B0
Mfr.Part #
MKP385416016JDA2B0
Description
CAP FILM 0.16UF 5% 160VDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Length :
12.4968mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
160V
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.0038mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
110V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Capacitance :
0.16μF
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
15 Weeks
MKP385 0.16μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 110V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385416016JDA2B0 Overview
Electrical devices have 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.