MKP385416016JD02W0
Mfr.Part #
MKP385416016JD02W0
Description
CAP FILM 0.16UF 5% 160VDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated AC :
110V
Size / Dimension :
0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.16μF
Voltage - Rated DC :
160V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Width :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
MKP385 0.16μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 110V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385416016JD02W0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.394 10.00mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.