MKP385416016JCA2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385416016JCA2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.16UF 5% 160VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Mount :
Through Hole
Capacitance :
0.16μF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Factory Lead Time :
15 Weeks
Width :
5.9944mm
Tolerance :
±5%
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
110V
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.394Lx0.236W 10.00mmx6.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Length :
10.0076mm
Series :
MKP385
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
110°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated DC :
160V
Published :
Lead Pitch :
7.493mm
MKP385 0.16μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 110V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385416016JCA2B0 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.