MKP385410125JIP2T0
Mfr.Part #
MKP385410125JIP2T0
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 1.25KVDC RAD
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
22.5044mm
Capacitance :
0.1μF
Size / Dimension :
1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
450V
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Width :
8.509mm
Packaging :
Tray
Length :
26.0096mm
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Max Operating Temperature :
110°C
MKP385 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385410125JIP2T0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.886 22.50mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.