MKP385391025JC02H0
Mfr.Part #
MKP385391025JC02H0
Description
CAP FILM 0.091UF 5% 250VDC RAD
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
250V
Voltage - Rated AC :
160V
Width :
4.0132mm
Capacitance :
0.091µF
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
12.4968mm
MKP385 0.091μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385391025JC02H0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.