MKP385391025JBM2B0
Mfr.Part #
MKP385391025JBM2B0
Description
CAP FILM 0.091UF 5% 250VDC RAD
Width :
5.9944mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
160V
Capacitance :
0.091µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
250V
Length :
7.1882mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
MKP385 0.091μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385391025JBM2B0 Overview
0.197 5.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.