MKP385391025JB02W0
Mfr.Part #
MKP385391025JB02W0
Description
CAP FILM 0.091UF 5% 250VDC RAD
Length :
7.1882mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
0.091µF
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Width :
5.9944mm
Voltage - Rated AC :
160V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
MKP385 0.091μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385391025JB02W0 Overview
A 0.197 5.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.