MKP385382025JCA2B0
Mfr.Part #
MKP385382025JCA2B0
Description
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
160V
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.197W 10.00mmx5.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.082µF
Length :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
7.493mm
MKP385 0.082μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385382025JCA2B0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.