MKP385382025JBA2B0
Mfr.Part #
MKP385382025JBA2B0
Description
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Length :
7.1882mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated AC :
160V
Width :
5.9944mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
0.082µF
Min Operating Temperature :
-55°C
MKP385 0.082μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385382025JBA2B0 Overview
Electrical devices with 0.197 5.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.